C4AQCBW5400A3LJ
KEMET
Produkt-Nr.:
C4AQCBW5400A3LJ
Hersteller:
KEMET
Beschreibung:
CAP FILM 40UF 5% 650VDC RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.780" (45.20mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.8 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series C4AQ
Voltage Rating - DC 650V
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr KEMET
Capacitance 40 µF