CON-3/240/60
Hartland Controls/Littelfuse
Produkt-Nr.:
CON-3/240/60
Beschreibung:
CONTACTOR 3P 240V 60A
Auf Lager : 7
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Switching Voltage 600VAC - Max
Termination Style Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact Rating (Current) 60 A
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 40 VAC
Product Status Discontinued at Digi-Key
Contact Form 3PST-NO (3 Form A)
Series HCD
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Mfr Hartland Controls/Littelfuse
Coil Voltage 208 ~ 240VAC
Must Operate Voltage 177 VAC