FED20-48S12
P-DUKE Technology, Inc.
Produkt-Nr.:
FED20-48S12
Beschreibung:
DC DC CONVERTER 12V 20W
Benutzer handbuch
Voltage - Input (Max) 75V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 1.67A
Voltage - Input (Min) 36V
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 88%
Mfr P-DUKE Technology, Inc.
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series FED20 (20W)
Power (Watts) 20 W