FLDWC0311-16-2CS2736
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Produkt-Nr.:
FLDWC0311-16-2CS2736
Beschreibung:
HOOK-UP DUAL STRND 16AWG RED 1'
Benutzer handbuch
Operating Temperature -45°C ~ 125°C
Cable Type Hook-Up, Dual Wall
Jacket (Insulation) Thickness 0.004" (0.09mm)
Jacket (Insulation) Material Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Product Status Active
Wire Gauge 16 AWG
Ratings UL Style 3584
Series FlexLite DW
Length 1.00' (0.30m)
Voltage 600V
Mfr TE Connectivity Raychem Cable Protection
Conductor Strand 19/29
Conductor Material Copper, Tinned
Features Chemical Resistant
Jacket Color Red
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.081" (2.06mm)