PCM-400-28-U
CUI Inc.
Produkt-Nr.:
PCM-400-28-U
Hersteller:
CUI Inc.
Beschreibung:
AC/DC CONVERTER 28V 220W
Product Status Active
Efficiency 85%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output 1 28V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.00" L x 4.00" W x 1.50" H (152.4mm x 101.6mm x 38.1mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 7.86 A
Series PCM-400 (400W)
Power (Watts) 220W (400W Forced Air)