RAC40-15DB
Recom Power
Produkt-Nr.:
RAC40-15DB
Beschreibung:
AC/DC CONVERTER +/-15V 40W
Benutzer handbuch
Product Status Not For New Designs
Current - Output (Max) 1.33A, 1.33A
Line Regulation ±0.5%
Package / Case 7-DIP Module, 5 Leads
Efficiency 83%
Mfr Recom Power
Features Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 3.50" L x 2.50" W x 1.06" H (89.0mm x 63.5mm x 27.0mm)
Weight 0.618 lb (280.32 g)
Number of Outputs 2
Series POWERLINE RAC40-B (40W)
Power (Watts) 40 W
Type Enclosed
Standard Number 60950-1
Load Regulation ±1%