SMS12GE3
Souriau-Sunbank by Eaton
Produkt-Nr.:
SMS12GE3
Beschreibung:
CONN RCPT 12POS 0.2 GOLD PCB
Auf Lager : 99
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.528" (13.40mm)
Ingress Protection IP40
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 16.0µin (0.41µm)
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle
Style Board to Board or Cable
Features Mounting Flange
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 4
Applications -
Number of Positions 12
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Locking Ramp
Insulation Material Thermoplastic, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series SMS
Row Spacing - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.134" (3.40mm)