TB006-508-23BE
CUI Devices
Produkt-Nr.:
TB006-508-23BE
Hersteller:
CUI Devices
Beschreibung:
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.08
Benutzer handbuch
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Screw Thread M3
Contact Material - Plating Copper Alloy - Tin Plated
Positions Per Level 23
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Torque - Screw 0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Color Blue
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Wire Gauge 14-26 AWG
Number of Levels 1
Series TB006-508
Voltage 300 V
Mfr CUI Devices
Pitch 0.200" (5.08mm)
Mating Orientation Horizontal with Board
Clamp Material - Plating Copper Alloy - Nickel Plated
Features Interlocking (Side)
Package Box
Current 12 A