206MHBS70K2R
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
206MHBS70K2R
Descripción:
CAP FILM 20UF 10% 1.275KVDC RAD
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.6 mOhms
Ratings -
Series MHBS
Voltage Rating - DC 1275V (1.275kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 20 µF