225MPW160K
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
225MPW160K
Descripción:
CAP FILM 2.2UF 10% 160VDC AXIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.531" Dia x 1.339" L (13.50mm x 34.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MPW
Voltage Rating - DC 160V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 90V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 2.2 µF