255MHBS60K2H
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
255MHBS60K2H
Descripción:
CAP FILM 2.5UF 10% 1.1KVDC RAD
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.102" (28.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 10.8 mOhms
Ratings -
Series MHBS
Voltage Rating - DC 1100V (1.1kV)
Capacitance 2.5 µF