255MHBS70K2H
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
255MHBS70K2H
Descripción:
CAP FILM 2.5UF 10% 1.275KVDC RAD
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 9.7 mOhms
Ratings -
Series MHBS
Voltage Rating - DC 1275V (1.275kV)
Capacitance 2.5 µF