255PMB122KA
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
255PMB122KA
Descripción:
CAP FILM 2.5UF 1.2KVDC CHAS MT
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.1 mOhms
Ratings -
Series PMB
Voltage Rating - DC 1200V (1.2kV)
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 630V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 2.5 µF