Hogar / Film Capacitors / 255QPC250KA3A1CL
minImg
255QPC250KA3A1CL
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
255QPC250KA3A1CL
Descripción:
CAP FILM 2.5UF 250VAC CHAS MT
Guía del usuario
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications Motor Run
Height - Seated (Max) 0.965" (24.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination Screwless - Push-In Spring
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.811" L x 0.512" W (46.00mm x 13.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series QPC
Voltage Rating - DC -
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 250V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 2.5 µF