256MHBS35K2J
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
256MHBS35K2J
Descripción:
CAP FILM 25UF 10% 575VDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 5 mOhms
Ratings -
Series MHBS
Voltage Rating - DC 575V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 25 µF