256MHBS40K2JA
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
256MHBS40K2JA
Descripción:
CAP FILM 25UF 10% 700VDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.732" (44.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.3 mOhms
Ratings -
Series MHBS
Voltage Rating - DC 700V
Capacitance 25 µF