606MHBS45K4R
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
606MHBS45K4R
Descripción:
CAP FILM 60UF 10% 800VDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 2.264" (57.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.264" L x 1.496" W (57.50mm x 38.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 3 mOhms
Ratings -
Series MHBS
Voltage Rating - DC 800V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 60 µF