635MABA02KJS
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
635MABA02KJS
Descripción:
CAP FILM 6.3UF 10% 600VDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Motor Run
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.673" L x 0.866" W (42.50mm x 22.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series MAB
Voltage Rating - DC 600V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 320V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 6.3 µF