664HC1600K2SM6
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
664HC1600K2SM6
Descripción:
CAP FILM 0.66UF 10% 600VAC CHASS
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Applications Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 1.201" (30.50mm)
Tolerance ±10%
Termination Threaded, Female
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.677" L x 1.189" W (68.00mm x 30.20mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 0.8 mOhms
Ratings -
Series HC1
Voltage Rating - DC -
Package / Case Nonstandard
Voltage Rating - AC 600V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 0.66 µF