683PPA122K
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
683PPA122K
Descripción:
CAP FILM 0.068UF 1.2KVDC AXIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.531" Dia x 1.142" L (13.50mm x 29.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 12.8 mOhms
Ratings -
Series PPA
Voltage Rating - DC 1200V (1.2kV)
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 550V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 0.068 µF