683PPA252K
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
683PPA252K
Descripción:
CAP FILM 0.068UF 2.5KVDC AXIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.807" Dia x 1.339" L (20.50mm x 34.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 11.5 mOhms
Ratings -
Series PPA
Voltage Rating - DC 2500V (2.5kV)
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 700V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 0.068 µF