683PPB162K
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
683PPB162K
Descripción:
CAP FILM 0.068UF 10% 1.6KVDC RAD
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Commutation; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series PPB
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 650V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 0.068 µF