684PHC600K
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
684PHC600K
Descripción:
CAP FILM 0.68UF 10% 600VDC AXIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia x 2.165" L (40.00mm x 55.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 7.8 mOhms
Ratings -
Series PHC
Voltage Rating - DC 600V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 330V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 0.68 µF