684PSB102K2J
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
684PSB102K2J
Descripción:
CAP FILM 0.68UF 10% 1KVDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.673" L x 0.866" W (42.50mm x 22.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.1 mOhms
Ratings -
Series PSB
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 575V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 0.68 µF