685MPW160K
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
685MPW160K
Descripción:
CAP FILM 6.8UF 10% 160VDC AXIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.728" Dia x 1.831" L (18.50mm x 46.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 26 mOhms
Ratings -
Series MPW
Voltage Rating - DC 160V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 90V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 6.8 µF