685PHC700K
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
685PHC700K
Descripción:
CAP FILM 6.8UF 10% 700VDC AXIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia x 2.323" L (35.00mm x 59.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.1 mOhms
Ratings -
Series PHC
Voltage Rating - DC 700V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 400V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 6.8 µF