685PPS700K
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
685PPS700K
Descripción:
CAP FILM 6.8UF 10% 700VDC AXIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.457" Dia x 2.165" L (37.00mm x 55.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.7 mOhms
Ratings -
Series PPS
Voltage Rating - DC 700V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 420V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 6.8 µF