NHN0.50BK500
Techflex
Producto No:
NHN0.50BK500
Fabricante:
Techflex
Descripción:
EXPAND SLEEVE 1/2" X 500' BLACK
Guía del usuario
Operating Temperature -60°C ~ 150°C
Color Black
Material Polyamide Monofilament, Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant, Salt Water Resistant
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Gorilla Sleeve®
Type Sleeve
Length 500' (152.40m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 0.500" (12.70mm)
Environment Protection UV Resistant
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Diameter - Inside, Expanded 0.625" (15.88mm)
Wall Thickness 0.050" (1.27mm)