NHN1.75BK25
Techflex
Producto No:
NHN1.75BK25
Fabricante:
Techflex
Descripción:
EXPAND SLEEVE 1.75" X 25' BLACK
Guía del usuario
Operating Temperature -60°C ~ 150°C
Color Black
Material Polyamide Monofilament, Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant, Salt Water Resistant
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Gorilla Sleeve®
Type Sleeve
Length 25.00' (7.62m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 1.750" (44.45mm)
Environment Protection UV Resistant
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Diameter - Inside, Expanded 2.000" (50.80mm)
Wall Thickness 0.050" (1.27mm)