NSN0.25BK1000
Techflex
Producto No:
NSN0.25BK1000
Fabricante:
Techflex
Descripción:
EXPAND SLEEVE 1/4" X 1000' BLK
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 79°C
Color Black
Material Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Liquid Protection -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Non-Skid™
Type Sleeve
Length 1000' (304.80m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 0.250" (6.35mm)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant, Wear Resistant
Diameter - Inside, Expanded 0.438" (11.13mm)
Wall Thickness 0.070" (1.78mm)