NSN0.38SS500
Techflex
Producto No:
NSN0.38SS500
Fabricante:
Techflex
Descripción:
EXPAND SLEEV 3/8"X500' BLK/YLW
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 79°C
Color Black, Yellow
Material Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Liquid Protection -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Non-Skid™
Type Sleeve
Length 500' (152.40m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 0.375" (9.53mm)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant, Wear Resistant
Diameter - Inside, Expanded 0.500" (12.70mm)
Wall Thickness 0.070" (1.78mm)