NSN0.75NY70
Techflex
Producto No:
NSN0.75NY70
Fabricante:
Techflex
Descripción:
EXPAND SLEEV 3/4"X70' YLW/NEON
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 79°C
Color Yellow, Neon
Material Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Liquid Protection -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Non-Skid™
Type Sleeve
Length 70.00' (21.34m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 0.750" (19.05mm)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant, Wear Resistant
Diameter - Inside, Expanded 1.250" (31.75mm)
Wall Thickness 0.070" (1.78mm)