NSN1.25BK200
Techflex
Producto No:
NSN1.25BK200
Fabricante:
Techflex
Descripción:
EXPAND SLEEVE 1.25" X 200' BLK
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 79°C
Color Black
Material Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Liquid Protection -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Non-Skid™
Type Sleeve
Length 200' (60.96m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 1.250" (31.75mm)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant, Wear Resistant
Diameter - Inside, Expanded 1.750" (44.45mm)
Wall Thickness 0.070" (1.78mm)