NXN0.13GN25
Techflex
Producto No:
NXN0.13GN25
Fabricante:
Techflex
Descripción:
EXPAND SLEEVING 1/8" X 25' GRN
Guía del usuario
Operating Temperature -60°C ~ 220°C
Color Green
Material Polyaramid Polymetaphenylene Isophthalamide, Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Aramid Flexo® NX™
Type Sleeve
Length 25.00' (7.62m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 0.125" (3.18mm)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Diameter - Inside, Expanded 0.250" (6.35mm)
Wall Thickness 0.016" (0.40mm)