NYN0.25BK1000
Techflex
Producto No:
NYN0.25BK1000
Fabricante:
Techflex
Descripción:
EXPAND SLEEVE 1/4" X 1000' BLK
Guía del usuario
Operating Temperature -45°C ~ 150°C
Color Black
Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant, Moisture Resistant
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Nylon® Mono™
Type Sleeve
Length 1000' (304.80m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 0.250" (6.35mm)
Environment Protection UV Resistant
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Diameter - Inside, Expanded 0.375" (9.52mm)
Wall Thickness 0.030" (0.76mm)