105PPS700KD17
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
105PPS700KD17
Descripción:
CAP FILM 1UF 10% 700VDC AXIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.689" Dia x 1.811" L (17.50mm x 46.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.8 mOhms
Ratings -
Series PPS
Voltage Rating - DC 700V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 420V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 1 µF