155PPA122KS
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
155PPA122KS
Descripción:
CAP FILM 1.5UF 10% 1.2KVDC AXIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.220" Dia x 2.323" L (31.00mm x 59.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.4 mOhms
Ratings -
Series PPA
Voltage Rating - DC 1200V (1.2kV)
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 550V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 1.5 µF