505MABA03KHS
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
505MABA03KHS
Descripción:
CAP FILM 5UF 10% 500VDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Motor Run
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series MAB
Voltage Rating - DC 500V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 5 µF