635HC5700KR
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
635HC5700KR
Descripción:
CAP FILM 6.3UF 10% 700VAC AXIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Applications Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 2.819" (71.60mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination Threaded, Female
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.150" Dia (80.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 0.8 mOhms
Ratings -
Series HC5
Voltage Rating - DC -
Package / Case Axial, Can - Screw Terminals
Voltage Rating - AC 700V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 6.3 µF