825PPS700K
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
825PPS700K
Descripción:
CAP FILM 8.2UF 10% 700VDC AXIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.496" Dia x 2.323" L (38.00mm x 59.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.4 mOhms
Ratings -
Series PPS
Voltage Rating - DC 700V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 420V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 8.2 µF