LD6806F/16P,115
NXP USA Inc.
Producto No:
LD6806F/16P,115
Fabricante:
NXP USA Inc.
Paquete:
6-XSON, SOT886 (1.45x1)
Descripción:
IC REG LINEAR 1.6V 200MA 6XSON
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR 55dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 200mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 250 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 6-XSON, SOT886 (1.45x1)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 6-XFDFN
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr NXP USA Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.6V
Voltage Dropout (Max) 0.13V @ 200mA