NSN0.50BK500
Techflex
Producto No:
NSN0.50BK500
Fabricante:
Techflex
Descripción:
EXPAND SLEEVE 1/2" X 500' BLACK
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 79°C
Color Black
Material Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Liquid Protection -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Non-Skid™
Type Sleeve
Length 500' (152.40m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 0.500" (12.70mm)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant, Wear Resistant
Diameter - Inside, Expanded 0.750" (19.05mm)
Wall Thickness 0.070" (1.78mm)