PTN0.75BK250
Techflex
Producto No:
PTN0.75BK250
Fabricante:
Techflex
Descripción:
EXPAND SLEEVING 3/4" X 250' BLK
En stock : 62
Guía del usuario
Operating Temperature -70°C ~ 125°C
Color Black
Material Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Flexo® PET
Type Sleeve
Length 250' (76.20m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 0.750" (19.05mm)
Environment Protection UV Resistant
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Diameter - Inside, Expanded 1.250" (31.75mm)
Wall Thickness 0.025" (0.64mm)