PTR030V0110-TR
Eaton - Electronics Division
Producto No:
PTR030V0110-TR
Descripción:
PTC RESET FUSE 30V 1.1A RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 30V
Current - Hold (Ih) (Max) 1.1 A
Height - Seated (Max) 0.559" (14.20mm)
Approval Agency cURus, TUV
Current - Max 40 A
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.291" L x 0.118" W (7.40mm x 3.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 170 mOhms
Series PTR030V
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Resistance - Initial (Ri) (Min) 50 mOhms
Mfr Eaton - Electronics Division
Current - Trip (It) 2.2 A