PTR060V0065-TR
Eaton - Electronics Division
Producto No:
PTR060V0065-TR
Descripción:
PTC RESET FUSE 60V 650MA RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 60V
Current - Hold (Ih) (Max) 650 mA
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Approval Agency cURus, TUV
Current - Max 40 A
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.382" Dia x 0.118" T (9.70mm x 3.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 720 mOhms
Series PTR060V
Thickness (Max) -
Resistance - Initial (Ri) (Min) 310 mOhms
Mfr Eaton - Electronics Division
Current - Trip (It) 1.3 A