Casa / Single FETs, MOSFETs / IMBG65R057M1HXTMA1
minImg
IMBG65R057M1HXTMA1
Infineon Technologies
Prodotto No:
IMBG65R057M1HXTMA1
Pacchetto:
PG-TO263-7-12
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
SILICON CARBIDE MOSFET PG-TO263-
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 930 pF @ 400 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28 nC @ 18 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 74mOhm @ 16.7A, 18V
Supplier Device Package PG-TO263-7-12
Vgs(th) (Max) @ Id 5.7V @ 5mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Series CoolSiC™
Power Dissipation (Max) 161W (Tc)
Package / Case TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 39A (Tc)
Vgs (Max) +23V, -5V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 18V