IPA60R1K5CEXKSA1
Infineon Technologies
Prodotto No:
IPA60R1K5CEXKSA1
Pacchetto:
PG-TO220-FP
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
MOSFET N-CH 600V 5A TO220
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 200 pF @ 100 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 9.4 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Not For New Designs
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.5Ohm @ 1.1A, 10V
Supplier Device Package PG-TO220-FP
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 90µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 20W (Tc)
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V