Casa / Single FETs, MOSFETs / IPTG018N08NM5ATMA1
minImg
IPTG018N08NM5ATMA1
Infineon Technologies
Prodotto No:
IPTG018N08NM5ATMA1
Pacchetto:
PG-HSOG-8-1
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
TRENCH 40<-<100V PG-HSOG-8
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9200 pF @ 40 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 127 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.8mOhm @ 150A, 10V
Supplier Device Package PG-HSOG-8-1
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 159µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 231W (Tc)
Package / Case 8-PowerSMD, Gull Wing
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 32A (Ta), 253A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V