IPU60R600C6BKMA1
Infineon Technologies
Prodotto No:
IPU60R600C6BKMA1
Pacchetto:
PG-TO251-3
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
MOSFET N-CH 600V 7.3A TO251-3
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 440 pF @ 100 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20.5 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Discontinued at Digi-Key
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 2.4A, 10V
Supplier Device Package PG-TO251-3
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 200µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 63W (Tc)
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.3A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V