IRF40DM229
Infineon Technologies
Prodotto No:
IRF40DM229
Pacchetto:
DirectFET™ Isometric MF
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
MOSFET N-CH 40V 159A DIRECTFET
In magazzino : 4
Minimo: 1 Multipli: 1
Qty
Prezzo unitario
Prezzo Ext
  • 1
Non è il prezzo che vuoi? Invia RdO ora e ti contatteremo al più presto.
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5317 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 161 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.85mOhm @ 97A, 10V
Supplier Device Package DirectFET™ Isometric MF
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 100µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Series StrongIRFET™
Power Dissipation (Max) 83W (Tc)
Package / Case DirectFET™ Isometric MF
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 159A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V